Wydział Edukacji
Zwiastun - Lekcja historii o Katyniu w ramach projektu "Pamięć dla Przyszłości" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 20 kwietnia 2017 09:03

W dniu 24 kwietnia 2017 roku odbędzie się w ZSTE w Skawinie o godzinie 8.50 lekcja otwarta w ramach projektu „Pamięć dla Przyszłości” Zbrodnia Katyńska  - lekcja historii, o największej zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych.  „ Nie dane Wam było umrzeć z bronią w ręku, ni w marszu bojowym po zwycięstwo iść. Nie żegnał Was salut kolegów żołnierzy, nie dla Was dźwięk dzwonów ni wawrzynu liść”

                                                                                           Ryszard Jerzy Rudziński  

     Siedemdziesiąt cztery lata temu radio w Berlinie - 13 kwietnia 1943 roku - poinformowało  o odkryciu masowych grobów polskich w Katyniu. „Zbrodnią katyńską” określa się wymordowanie wiosną 1940 roku przez NKWD prawie 22 tys. osób; polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik na podstawie decyzji najwyższych sowieckich władz, czyli Biura Politycznego WKP  z 5 marca1940 roku O tysiącach Polaków uznanych przez władze sowieckie za „wrogów ludu” zadecydowano w Moskwie. Dowodem są kartki maszynopisu zapisane grażdanką. Przez pół wieku treść notatki Berii do Stalina z propozycją rozwiązania kwestii polskich jeńców była najściślej strzeżoną tajemnicą państwową ZSRR. Prawda nie miała nigdy ujrzeć światła dziennego. Usiłowano ją zatrzeć, szermując na co dzień hasłami o przyjaźni polsko‑radzieckiej. O tym, że notatka Berii trafiła do Stalina  i została przez niego zaakceptowana, świadczy podpis dyktatora na pierwszej stronie dokumentu. Pod nim złożyli również swoje podpisy Woroszyłow, Mołotow i Mikojan, najbliżsi wówczas współpracownicy Stalina..   

 

Poprawiony: czwartek, 20 kwietnia 2017 09:08
Więcej…
 
Życzenia Wielkanocne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 13 kwietnia 2017 13:31

Poprawiony: czwartek, 13 kwietnia 2017 13:35
 
Dni otwarte w ZSTE w Skawinie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 09:13

Zapraszamy na dni otwarte Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
                        w dniach 26-27 kwietnia 2017r.

Poprawiony: poniedziałek, 10 kwietnia 2017 09:14
 
Powiatowe eliminacje konkursu ortograficznego "O pióro Starosty" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 12 kwietnia 2017 09:32

W dniu 07 kwietnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie miały miejsce kolejne, jak co roku, powiatowe eliminacje Konkursu Ortograficznego „O Pióro Starosty”. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 25 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu krakowskiego, którzy zostali serdecznie przywitani i przyjęci przez Pana Starostę, Józefa Krzyworzekę. Uczestnicy napisali konkursowy tekst pt. Żorżety, ażury, a może muśliny, czyli co w modzie piszczy…, autorstwa Justyny Gerc-Tobiczyk, nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych ze Skawiny. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Ewy Helbin-Czyżowskiej, w skład której wchodzili nauczyciele z pozostałych szkół powiatu, przyznała I miejsce Aleksandrze Bętkowskiej z ZSR CKU z Czernichowa, honorując ją nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym grawerem i wpisem.  Miejsce II przypadło Elizie Grabarczuk z LO w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina” w Piekarach, a miejsce III wywalczyła  Olga Chromniak z ZSO w Skawinie. Przyznano ponadto dwa wyróżnienia – dla Zuzanny Babińskiej z ZSO w Skawinie i Adriana Poniedziałka z ZSR CKU  w Czernichowie. W imieniu Starosty i organizatorów nagrody zwycięzcom wręczyli: Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego  - Arkadiusz Wrzoszczyk oraz Dyrektor ZST-E w Skawinie, Anna Stec. Podziękowano również nauczycielom za wkład pracy w przygotowanie uczestników do konkursu, wręczając im  pamiątkowe dyplomy. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się najlepsi uczniowie, którzy wcześniej w swoich macierzystych szkołach zmierzyli się z dyktandem autorstwa Ewy Helbin-Czyżowskiej, polonistki z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych ze Skawiny.

 

Poprawiony: środa, 12 kwietnia 2017 12:39
Więcej…
 
Etap powiatowy Konkursu „25 lat PSP - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”- rozstrzygnięty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 05 kwietnia 2017 07:18

W piątek, 31 marca 2017r. o godz. 13.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej do przeprowadzenia powiatowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „25 lat PSP - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”.

Na konkurs przesłano prace w czterech grupach wiekowych ( gr. I – 63 prace, gr. II – 349 prac, gr. III – 47 prac, gr. IV – 9 prac) ze szkół z terenu Powiatu Krakowskiego.

Komisja wybrała po 5 finałowych prac z każdej grupy wiekowej, które zostaną przesłane do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, ul. Basztowa 22. Komisja przyznała również dodatkowe wyróżnienia.

Poniżej lista osób, których prace zostały wybrane przez Komisję konkursową. Prace które zajęły 1,2,3 miejsca oraz wyróżnienia 1-2 z każdej grupy wiekowej wezmą udział w etapie wojewódzkim:

 

Poprawiony: środa, 05 kwietnia 2017 11:44
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 116
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji