Wydział Edukacji
Technika w ZSRCKU w Czernichowie wśród najlepszych techników w Polsce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
wtorek, 13 lutego 2018 12:29

Od sukcesu rozpoczął się rok 2018 dla naszej szkoły, bowiem technikom funkcjonującym w Zespole Szkół RCKU w Czernichowie przyznany został tytuł Brązowej Szkoły 2018.

Tytuł ten przyznaje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która od dwudziestu lat organizuje prestiżowy Ranking Liceów i Techników.

Technika w całej Polsce były oceniane za pomocą czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Dane do sporządzenia rankingu pochodziły ze źródeł zewnętrznych (zestawienia z protokołów komitetów głównych olimpiad, z protokołów okręgowych komisji egzaminacyjnych dokumentujących wyniki matur oraz egzaminów zawodowych, a także dane z Systemu Informacji Oświatowej).

W wyniku Rankingu Techników nasza szkoła znalazła się na 33 miejscu wśród techników w województwie małopolskim, na 189 miejscu wśród techników w całej Polsce oraz na 224 miejscu wśród techników w całej Polsce w Rankingu Maturalnym Techników. Biorąc pod uwagę, że analizie poddano wyniki 1744 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia (egzamin maturalny w maju 2017 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej) można uznać, że rezultat uzyskany przez ZSRCKU jest sukcesem – osiągnięciem świadczącym o jakości pracy całej kadry dbającej integralny rozwój wychowanków szkoły oraz wysiłku samych uczniów.

 

 

Opracowała: Agnieszka Kołodziej nauczycielka
z ZSRCKU w Czernichowie

Poprawiony: wtorek, 13 lutego 2018 12:32
 
V Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Skawina 2018. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
wtorek, 06 lutego 2018 13:13

2 lutego 2018 odbyła się w Zespole Szkol Techniczno – Ekonomicznych w Skawinie  piąta edycja Powiatowego Obcojęzycznego Przeglądu Artystycznego Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych  Skawina 2018 przygotowana przez  nauczycieli  Zespołu Języków Obcych. Jak co roku patronat nad imprezą objął Starosta Krakowski – pan Wojciech Pałka.

W dwóch kategoriach konkursowych : wiersz obcojęzyczny i piosenka obcojęzyczna  zaprezentowali się  uczniowie z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego – z   Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie,  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie,  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie  oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie.

 Uczestników oceniało niezależne jury  w składzie : pan Sergei Mańko – Wicekonsul z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie, pan Aleksandr Gołębiewski – przedstawiciel Instytutu i Fundacji Russkij Mir, pani Karolina Sanchewska – przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, pani Bożena Piłat – przedstawiciel Centrum Informacji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, , pan Wojciech Dzido – przedstawiciel Instytutu Goethego w Krakowie, pan Antoni Sapała – sekretarz Zarządu Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast , pani Irena Zbirek – przedstawiciel Szkoły Języków w Skawinie , pan Paweł Nosek – przedstawiciel Wydawnictwa Macmillan Education. Rolę przewodniczącej jury pełniła pani Urszula Rudzka – nauczyciel języka niemieckiego , a sekretarza jury pani Magdalena Kaszycka-Rynia- nauczyciel języka niemieckiego z ZST-E w Skawinie.  Konkurs uświetnili także swoją obecnością  Wicestarosta Krakowski – pan Tadeusz Nabagło  oraz Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krakowie – pani Janina Grela.

W występach konkursowych zaprezentowało się 21 uczniów recytując wiersze oraz śpiewając piosenki po rosyjsku , niemiecku i angielsku. Zdaniem widzów i jurorów poziom tegorocznych występów  był bardzo wysoki  i dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych . Miłą niespodzianką było pozakonkursowe wystąpienie pani Karoliny Sanchewskiej w piosence po angielsku oraz zaprezentowanie wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przez pana Sergieia Mańko. Pomiędzy występami uczestników konkursu widzowie mogli obejrzeć dwa tańce wykonane przez Zespół Taneczny  pod kierunkiem pani Urszuli Gąsior  - nauczyciela wychowania fizycznego w ZST-E.

Po  krótkich obradach jury wyłoniło zwycięzców tegorocznego konkursu w kategoriach wiersz i piosenka obcojęzyczna . I miejsce w kategorii wiersz przyznano uczennicy ZSTE – Weronice Adamus za wiersz w języku rosyjskim. II miejsce uzyskała  Sylwia Przebinda z ZST-E za wiersz w języku niemieckim. III miejsce w tej samej kategorii zajęła Mariana Oleksiienko z ZSRCKU Czernichów za wiersz w języku rosyjskim. W kategorii piosenka obcojęzyczna  I miejsce zdobył   uczeń ZST-E Sebastian Kudzia  za wykonanie piosenki w języku angielskim. II  miejsce zajęła uczennica Anna Rachwał z LO w  Skawinie za piosenkę w języku rosyjskim, a III miejsce przyznano uczniowi ZST-E Kamilowi Wilkowi za wykonanie piosenki w języku niemieckim.

Tradycyjnie , przyznana została nagroda specjalna patrona konkursu – Starosty Krakowskiego, którą w tym roku otrzymał uczeń LO w Krzeszowicach - Wojciech Bodzęta, za spektakularną recytację wiersza w języku angielskim. Pani Janina Grela – członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krakowie uroczyście wręczyła uczniowi dyplom i nagrodę główną.

Do podniesienia rangi imprezy przyczynili się tegoroczni sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Krakowie, Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, Goethe-Institut, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Fundacja Russkij Mir, Fundacja Dar Serca, Maria Ewy – Szkoła Języków w Skawinie,  Wydawnictwo Macmillan Education, Wydawnictwo Pearson,  Bahlsen Polska Sp. z o.o., Lajkonik Snacks GmbH Sp. k., Piekarnia Ryszard Steskal, Cukiernia Zając w Skawinie i Piekarnia M.J. Dąbrowscy w Skawinie.

 Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe  i bony podarunkowe . Na zakończenie V Obcojęzycznego Przeglądu Artystycznego Skawina 2018 pani dyrektor ZST-E Krystyna Jędrzejczyk wręczyła podziękowania wszystkim  gościom biorącym udział w pracach jury oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do występów . Jak co roku wszyscy uczestnicy, goście i organizatorzy , zostali zaproszeni do wspólnej fotografii . Relacja filmowa z Przeglądu będzie dostępna na stronie internetowej Telewizji Skawina.

                                 Gratulacje dla wszystkich artystów.

Autor tekstu:

mgr Jadwiga Łagosz

nauczyciel ZSTE w Skawinie

Poniżej link do zdjęć: 

https://drive.google.com/folderview?id=1i4Xuj1A2faeT2aMmB6TOxygJIdanBueI

Poprawiony: wtorek, 06 lutego 2018 13:13
 
Nagroda dla ZSP w Krzeszowicach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
piątek, 12 stycznia 2018 10:28

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach został laureatem Nagrody Burmistrza Gminy Krzeszowice „Źródło Sukcesu” w kategorii Instytucja. Wręczenie nagród odbyło się 5 stycznia 2018 r. podczas uroczystej gali w Sali Herbowej krzeszowickiego Urzędu Miejskiego. Nagroda przyznawana jest od 2012 r. przez Kapitułę powołaną przez burmistrza Krzeszowic.

Poprawiony: piątek, 12 stycznia 2018 11:40
 
Uroczyste przekazanie klasom wojskowym w ZSiPO w Skale sprzętu specjalistycznego i umundurowania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 31 stycznia 2018 12:14

26 stycznia 2018 roku Starosta Krakowski Wojciech Pałka przekazał zakupiony w ramach dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej sprzęt specjalistyczny i galowe mundury dla uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Wartość zakupów wyniosła ponad 70 tys. zł, z czego 20% kwoty współfinansował powiat krakowski. Do dyspozycji uczniów są teraz m.in. ćwiczebna broń długa i krótka, repliki ASG z magazynkami w systemie AK, wiatrówki, granaty, chełmy, maski, kamizelki taktyczne, kompasy, okulary ochronne, łopatki piechoty, saperki, nosze, radiotelefony PMP, przybory do walki wręcz. Wkrótce powiat krakowski zakupi również strzelnicę laserową dla szkoły w uznaniu poziomu realizacji programu klas edukacji mundurowej. Zakup ten rekomendował w imieniu Zarządu Powiatu i ogłosił młodzieży wicestarosta Tadeusz Nabagło. W spotkaniu wzięli również udział wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Piekara, członek Zarządu Janina Grela, radny Piotr Trzcionka oraz dyrektor Wydziału Edukacji Lidia Pycińska. Stronę wojskową reprezentował przedstawiciel MON płk Witold Gniecki, por. Katarzyna Drozdowska z 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz st. chor. sztabowy Jacek Margielewski z 5 batalionu dowodzenia.

Zakup tak specjalistycznego sprzętu to kolejny milowy krok w tworzeniu uznanej marki klas mundurowych w Liceum i Technikum w Skale. Od 8 lat w szkole realizowany jest program innowacji pedagogicznej: „Bezpieczeństwo publiczne – edukacja dla służb mundurowych”. Już po 3 latach funkcjonowania Zespół Szkół otrzymał tytuł  „Małopolskiej Szkoły z Pasją” w konkursie Samorządu Województwa Małopolskiego, zaś 2 lata temu uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych organizowanym pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. W bieżącym roku uczeń klasy III zdobył I miejsce w kategorii najlepszy strzelec w konkursie ogólnopolskim. Szkoła podpisała także liczne porozumienia o współpracy, m.in. z 5 Batalionem Dowodzenia w Rząsce, 6. Batalionem  Powietrznodesantowym, Komendą Powiatową Policji w Krakowie, 5 Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Krakowie, dzięki którym młodzież odbywa zajęcia specjalistyczne w tych jednostkach. Każdy piątek to tzw. „dzień mundurowy” prowadzony przez żołnierzy, strażaków i policjantów. Uczniowie uczestniczą także w ćwiczeniach prowadzonych przez Straż Graniczną na lotnisku w Balicach, poznają specyfikę pracy służby więziennej, grup ratowniczo-poszukiwawczych z tresurą psów. Jesienią i wiosną kadeci uczestniczą w 3-dniowych wymarszach, pozwalających doskonalić umiejętności praktyczne w zakresie topografii, wspinaczki, biegu na orientację. W czerwcu każdego roku wyjeżdżają na 5-dniowy obóz survivalowy. W wielu zajęciach i kursach zdobywają certyfikaty, m.in. skoczka spadochronowego, płetwonurka, pierwszej pomocy przedmedycznej, strzeleckie,  pływania, samoobrony, ochrony imprez masowych. 

 W uznaniu tej działalności klasy mundurowe Liceum i Technikum w Skale od września zostały objęte pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Oprócz zajęć specjalistycznych prowadzonych przez fachowców z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu wojskowego, chętni absolwenci staną się żołnierzami rezerwy RP. Mają również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej i na studia na wyższych uczelniach wojskowych.

Od lat klasy mundurowe w Skale cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, przyciągając uczniów z całego regionu, np. Proszowic, Miechowa, Nowego Sącza, Wolbromia, Olkusza, Krakowa, Zamościa. W obecnym roku w klasach mundurowych kształci się 110 uczniów.

Poprawiony: środa, 31 stycznia 2018 12:15
 
„Praktyki zagraniczne. Europejska jakość - profesjonalne doświadczenie”. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 08 stycznia 2018 07:59

W trosce o przyszłość uczniów Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale podjął się realizacji już kolejnego projektu dotyczącego staży zagranicznych. Projekt ten nosi tytuł „Praktyki zagraniczne. Europejska jakość - profesjonalne doświadczenie”.

W okresie 18.11 – 17.12.2017 r. uczniowie klasy 3c technikum w ZSiPO w Skale odbyli praktyki zagraniczne we Włoszech. Wzięło w nich udział 24 uczniów w tym 12 informatyków i 12 logistyków. Pracowali w 4 włoskich miastach (Parma, Reggio Emilia, Modena, Fidenza) w 9 przedsiębiorstwach w tym w 6 – informatycy (ALBA COMPUTER, C3K, DR ARDWARE, IFOM, X-ACE Assistenza Informatica e Manutenzione, REINDIAL) i 3 – logistycy (PITTARELLO DIFFUSION S.P.A., Maisons du Monde Italie S.P.A., Loberia Futurino).

Organizacją pobytu uczniów we Włoszech zajmowała się firma YouNet z Bolonii. Przed wyjazdem do Włoch z każdym uczniem została podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostały potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz certyfikaty krajowe wystawione przez organizację przyjmującą oraz szkołę.

 

Poprawiony: środa, 10 stycznia 2018 09:11
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 129
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji