Wydział Edukacji
Pożegnanie uczniów klas czwartych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 14 maja 2018 12:10

27kwietnia, ZSRCKU w Czernichowie pożegnał uczniów klas czwartych podczas uroczystości, na której zgromadziła się cała społeczność szkolna. Swoją obecnością zaszczyciła p. Janina Grela (członek Zarządu Powiatu Krakowskiego), która życzyła maturzystom sukcesów podczas egzaminów i udanego wejścia w dorosłe życie.

Dyrektor ZSRCKU, p. Grzegorz Bylica wręczył świadectwa ukończenia szkoły uczniom i uczennicom, którzy osiągnęli najwyższą średnią dydaktyczną  uzyskaną w ciągu czterech lat edukacji w naszej szkole. Najwyższą średnią – 5,58 -  uzyskał Mykhailo Bilov z klasy 4C. Równie imponującą średnią ocen uzyskała Aleksandra Hodorowska z klasy 4A: 5, 20. Kateryna Kudryk z klasy 4C osiągnęła średnią ocen 5,12 a jej siostra Mariia Kudryk średnią 4,85. Wyróżnione zostały również Mariana Oleksiienko z klasy 4C ze średnią 4,80 oraz Patrycja Antończyk z klasy 4A ze średnią 4,77.

Najwyższą średnią dydaktyczną uzyskała klasa 4C – 3,89; klasa 4A osiągnęła średnią 3,76 a klasa 4B uzyskała średnią ocen 3,59. Najwyższą frekwencją mogła pochwalić się klasa 4B – 71,83. Klasa 4A uzyskała frekwencję 71,66 a klasa 4C – 66,06.

Pani wicedyrektor Barbara Kajda wspomniała również o sukcesach uczniów, m.in. o uzyskaniu przez Marianę Oleksiienko trzeciego miejsca w „Powiatowym Przeglądzie Artystycznym. Skawina 2018”. O sukcesach sportowych uczniów klas czwartych wspomnieli nauczyciele wf-u, p. Małgorzata Downar – Zapolska i p. Kamil Szewczyk. Wręczyli oni również uczennicom (bo autorkami sukcesów sportowych były wyłącznie dziewczyny) pamiątkowe statuetki.

Wyróżnieni jednak w tym dniu mogli się poczuć również pozostali uczniowie klas czwartych, bowiem prawie wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, co można uznać za sukces, biorąc pod uwagę trud włożony w zdobywanie wiedzy i umiejętności podczas czterech lat edukacji w ZSRCKU.

Radosny charakter uroczystości dało się odczuć zwłaszcza w momencie wykonywania przez chór działający pod kierunkiem Łucji Dyjach utworu z repertuaru Lady Pank, podczas którego wszyscy świeżo upieczeni absolwenci naszej szkoły dołączyli do chórzystów, wspólnie śpiewając Zawsze tam, gdzie Ty…

 

 

Opracowała: Agnieszka Kołodziej

Poprawiony: wtorek, 15 maja 2018 07:32
 
,, Szczęśliwej drogi już czas..."- zakończenie roku szkolnego uczniów klas trzecich w LO Krzeszowice PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 07 maja 2018 13:01

To już jest koniec… ‘’ usłyszeli dzisiaj uczniowie klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach podczas uroczystego zakończenia edukacji w szkole ponadgimnazjalnej. Ale zupełnie inaczej niż w popularnej piosence czeka ich jeszcze wiele chwil, tych pięknych (oby jak najwięcej ) i tych smutnych. Na razie 4 maja pierwszy egzamin maturalny. Zanim to jednak nastąpi, po raz ostatni zgromadzili się w auli szkolnej, aby po raz ostatni spotkać się z kolegami ze szkolnej ławy, wychowawcami i nauczycielami. W tym uroczystym dniu towarzyszyli im pan Wojciech Pałka Starosta Powiatu Krakowskiego, dyrektor szkoły Pani Alicja Milczarek, przewodniczący Rady Rodziców pan Henryk Woszczyna, grono pedagogiczne oraz uczniowie klas pierwszych i drugich. Część oficjalna to nagrody i podziękowania. Z rąk pana Starosty nagrodę Starosty Powiatu Krakowskiego odebrał Michał Kurdziel, który może pochwalić się tytułem najlepszego ucznia wśród maturzystów. Tuż za nim znalazła się Justyna Kuć, która również została doceniona odbierając z rąk pana Starosty Wojciecha Pałki i pani Dyrektor Alicji Milczarek nagrodę ufundowaną przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu z Filią w Jaworznie, współpracującą z naszym liceum. Szczególne nagrody za wyjątkowe zaangażowanie w życie szkoły, sukcesy na polu artystycznym i działalność w ramach wolontariatu powędrowały  do Adrianny Gieruli, Natalii Jaros i Katarzyny Czerwonki.  Nagród nie zabrakło również dla innych uczniów, którzy wyróżniali się nie tylko w nauce, ale również w pracy na rzecz szkoły, wolontariacie, reprezentowaniu szkoły w zawodach sportowych. Ich trud został doceniony w formie nagród książkowych i dyplomów uznania. Po części oficjalnej wszystkich zaprosili uczniowie klas drugich na przygotowany przez nich program artystyczny, a na koniec ostatni raz  mogli maturzyści usiąść w szkolnej ławie i odebrać świadectwa z rąk wychowawców. A potem już „ szczęśliwej drogi już czas…”

 

Poprawiony: wtorek, 08 maja 2018 09:39
 
Sukces uczennicy ZSRCKU w Czernichowie w elimin. okr. XLII edycji Olimpiady Rolniczej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 12:08

20 kwietnia 2018 r., 156 uczniów wzięło udział w eliminacjach okręgowych XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Kijanach. Olimpijczycy zmagali się w siedmiu blokach tematycznych w tym weterynarii. Uczniowie startujący w bloku "weterynaria" przyjechali na ziemię łączyńską z czterech województw (lubelskie, podkarpackie, małopolskie i śląskie).
Pierwszym sprawdzianem wiedzy był test pisemny, na rozwiązanie którego uczniowie mieli dokładnie godzinę. Później przyszedł czas na zadania praktyczne. Z obu części olimpijczycy mogli uzyskać maksymalnie po 60 punktów, czyli łącznie 120.
Do eliminacji centralnych, które będą miały miejsce 7 i 8 czerwca we Wrocławiu zakwalifikowały się cztery osoby, wśród nich Patrycja Piwowar - jedna z dwóch uczennic naszej szkoły, które brały udział w eliminacjach okręgowych. Patrycja uplasowała się na drugim miejscu wśród 32 uczestników.
Gratulujemy Patrycji i trzymamy kciuki, aby jej wiedza i umiejętności zostały także docenione w eliminacjach centralnych.

Opracowała: Paulina Pytel lekarz weterynarii  – nauczyciel przedmiotów weterynaryjnych w ZSRCKU w Czernichowie

 Galeria zdjęć: http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Eliminacje_okregowe_XLII_edycji_OWiUR/album/

Poprawiony: poniedziałek, 30 kwietnia 2018 12:11
 
Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 maja w ZSRCKU w Czernichowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 13:40

W polskiej tradycji uchodzi za najdonioślejsze osiągnięcie rodzimego parlamentaryzmu, a nasz wielki rodak – Jan Paweł II nazwał ją „ostatnim słowem dziejów I Rzeczypospolitej” i „ostatnim wyrazem mądrości obywatelskiej i odpowiedzialności politycznej, który przyszedł już niestety za późno…”.  Jej uchwalenia dokonano w wyniku zamachu stanu, ponieważ nie wszyscy byli zwolennikami wprowadzenia zmian., Obecnie data jej ustalenia jest jednym z najważniejszych świąt narodowych i patriotycznych. Wydarzenie to upamiętniono w pieśniach i na obrazach wielkich malarzy.

Nie ma już żadnych wątpliwości, że mowa o Konstytucji 3-go Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawie tego typu, ustawie zasadniczej. Konstytucja ta została ustanowiona w 1791 r. w trakcie trwania Sejmu Czteroletniego nazwanego „Wielkim”. Jej celem była naprawa systemu politycznego Rzeczpospolitej, opartego na demokracji szlacheckiej, liberum veto i wolnej elekcji, które wraz z innymi czynnikami doprowadziły do upadku kraju.

Poprawiony: poniedziałek, 30 kwietnia 2018 13:43
Więcej…
 
Zbrodnia Katyńska - lekcja historii, o największej zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 25 kwietnia 2018 07:07

W dniu 19 kwietnia 2018 roku odbyła się w ZSTE w Skawinie lekcja otwarta w ramach projektu „Pamięć dla Przyszłości”

Zbrodnia Katyńska - zbrodnia nie osądzona nadal trwa.   

      „ Nie dane Wam było umrzeć z bronią w ręku,

ni w marszu bojowym po zwycięstwo iść.

Nie żegnał Was salut kolegów żołnierzy,

nie dla Was dźwięk dzwonów ni wawrzynu liść”

                                                                                           Ryszard Jerzy Rudziński

 

 

Siedemdziesiąt pięć lat  temu radio w Berlinie - 13 kwietnia 1943 roku - poinformowało  o odkryciu masowych grobów polskich w Katyniu. „Zbrodnią katyńską” określa się wymordowanie wiosną 1940 roku przez NKWD prawie 22 tys. osób; polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik na podstawie decyzji najwyższych sowieckich władz, czyli Biura Politycznego WKP  z 5 marca1940 roku. O tysiącach Polaków uznanych przez władze sowieckie za „wrogów ludu” zadecydowano w Moskwie. Dowodem są kartki maszynopisu zapisane grażdanką. Przez pół wieku treść notatki Berii do Stalina z propozycją rozwiązania kwestii polskich jeńców była najściślej strzeżoną tajemnicą państwową ZSRR. Prawda nie miała nigdy ujrzeć światła dziennego. Usiłowano ją zatrzeć, szermując na co dzień hasłami o przyjaźni polsko‑radzieckiej. O tym, że notatka Berii trafiła do Stalina  i została przez niego zaakceptowana, świadczy podpis dyktatora na pierwszej stronie dokumentu. Pod nim złożyli również swoje podpisy Woroszyłow, Mołotow i Mikojan, najbliżsi wówczas współpracownicy Stalina. 

Poprawiony: środa, 25 kwietnia 2018 07:11
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 134
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji