Wydział Edukacji
Bieg Niepodległości rozegrany już po raz dziesiąty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 23 listopada 2017 10:16

10 listopada reprezentanci sześciu szkół z powiatu krakowskiego: ZSTE Skawina, LO Skawina, ZSP Krzeszowice, LO Krzeszowice, ZSP Giebułtów, ZSRCKU Czernichów na sportowo uczciło 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w X Powiatowym Biegu Niepodległości.
Uczestnicy, zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele przeszli do parku szkolnego w uroczystym orszaku, który rozpoczynała jazda honorowa (uczniowie ZSRCKU wraz z instruktorem, p. A. Niedziółką na koniach) oraz młodzież niosąca sztandar szkoły.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego pan Dyrektor przywitał wszystkich zgromadzonych i dokonał otwarcia zawodów. Następnie reprezentanci szkół złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
X Powiatowy Bieg Niepodległości został rozegrany w trzech kategoriach:
- bieg dziewcząt na dystansie 1200 metrów,
- bieg chłopców na dystansie 2000 metrów,
- klasyfikacji zespołowej szkół.

Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
kategoria dziewcząt:
I m. Anna Zając - ZSRCKU Czernichów
II m. Kamila Ślizowska - ZSRCKU Czernichów
III m. Anna Ukrainets- ZSRCKU Czernichów
IV m. Natalia Ziaja- LO Skawina
V m. Oliwia Bartyzel- LO Skawina
VI m. Kornelia Kubica- LO Krzeszowice
kategoria chłopców:
I m. Piotr Kawaler- LO Skawina
II m. Konrad Balcer- LO Skawina
III m. Michał Kot- LO Krzeszowice
IV m. Filip Cholewa- ZSTE Skawina
V m. Filip Jezioro- LO Skawina
VI m. Kamil Bartosik- ZSP Krzeszowice
kategoria zespołowa szkół: I m. LO Skawina - 36 pkt.
II m. ZSRCKU Czernichów - 30 pkt.
III m. LO Krzeszowice -10 pkt.

Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za sportową walkę i ambicję.
Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie.

Opracowała: Małgorzata Downar - Zapolska

nauczycielka ZSRCKU w Czernichowie

Poprawiony: czwartek, 23 listopada 2017 10:27
 
Wizyta studyjna w ramach projektu „Innowacyjne rozwiązania w praktycznej nauce jeździectwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
wtorek, 21 listopada 2017 09:37

W dniach od 12 do 16 listopada br. w ramach projektu „Innowacyjne rozwiązania w praktycznej nauce jeździectwa” został zorganizowany wyjazd do Pragi w Czechach.  Jest to projekt Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  W wizycie szkoleniowej brali udział dyrektorzy szkół, instruktorzy jazdy konnej, trenerzy oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikum hodowcy koni oraz w zawodzie jeździec.

Nasza szkoła była reprezentowana przez Pana Dyrektora Grzegorza Bylicę, nauczycieli przedmiotów zawodowych: Panią Annę Niedziółkę, Panią Karolinę Kwaśnicę oraz Panią Dagmarę Czerw- instruktorkę jazdy konnej.

Program wizyty rozpoczął się od zwiedzania Średniej Szkoły Wyścigów Konnych i Jeździectwa Velka Chuchle w Pradze. Szeroką prezentację szkoły, warunków jej pracy, treningów jeźdźców w wyścigach płaskich oraz  wyścigach kłusaków przedstawiła Pani Dyrektor szkoły Sonia Fronkova. Prezentacja obejmowała również obserwację prowadzonych zajęć, pokazanie terenu szkoły, stajni, w tym stajni w których utrzymywane są konie do Miejskiej Policji, torów wyścigów konnych. Przez uczniów zostały również zaprezentowane trenażery konne, na których uczniowie mogą doskonalić swój warsztat jeździectwa.  

Kolejnym punktem programu była prezentacja Państwowego Stada Ogierów w miejscowości Pisek. Piękne budynki stajni pochodzą z 1902 roku i należą do narodowego zabytku kulturowego. Zwiedzanie w tym dniu obejmowało również stadninę hodowli koni prowadzoną przez Pana Vaclava Luka. Stadnina chętnie wchodzi w współpracę ze średnimi szkołami, organizuje warsztaty i praktyki.

W środę uczestnicy wizyty studyjnej mogli podziwiać rozciągnięte na powierzchni 45 ha zoo w Pradze, które posiada 630 gatunków zwierząt z całego świata. Zoo jest położone na niewielkich pagórkach, przez co ukazuje piękne widoki na miasto. Głównym punktem zwiedzania był wykład i prezentacja konia Przewalskiego. Czeskie zoo prowadzi dokumentację hodowlaną rasy i w znacznym stopniu przyczyniło się do zachowania i powiększenia pogłowia konia Przewalskiego na świecie.

W ostatnim dniu program szkoleniowy obejmował zwiedzanie stadniny koni w Kladrubach. Jest to najstarsza stadnina koni hodująca konie w typie starokladrubskim białej maści. Budynki stadniny natomiast wpisane są w narodowe zabytki kultury.  

Zwiedzanie kolejnego miejsca jakim były tory wyścigów konnych w Pardubicach kończył program wizyty studyjnej w Pradze. Podczas zwiedzania została omówiona gonitwa Wielka Pardubicka. Jest to najbardziej prestiżowa i najtrudniejsza na świecie gonitwa koni z przeszkodami, rozgrywana corocznie od 1874 roku.

Pomiędzy punktami programu, uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać piękną Pragę, jej muzea, ulice, klasztory, kościoły czy wszystkim znany most Karola.

opracowała: Karolina Kwaśnica

nauczyciel ZSRCKU w Czernichowie

GALERIA ZDJĘĆ


Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2017 11:30
 
Święto Szkoły w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
piątek, 17 listopada 2017 13:02

"Gdyby nie książki, które przeczytaliśmy, bylibyśmy gorszymi ludźmi"- słowa laureata literackiej Nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy przyświecały tegorocznym obchodom Święta Szkoły. Przybyli na nie m.in. wicestarosta Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, wicekonsul Ukrainy Maksym Muzyczko, Marek Piekara- wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Tadeusz Durłak - burmistrz miasta i gminy Skała, Jolanta Penkala- przewodnicząca Rady Miejskiej w Skale, Janina Grela- członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, Leszek Dolny i Piotr Trzcionka- radni Powiatu Krakowskiego.

                Dyrektor Karol Papisz w inauguracyjnym przemówieniu zwrócił uwagę na nieustającą gotowość placówki do podejmowania nowych wyzwań. Z każdym rokiem Szkoła ma coraz bardziej międzynarodowy charakter. Zapoczątkowały go międzynarodowe wymiany i przyjęcie młodzieży z zagranicy w szeregi uczniów. Obecnie dzięki wsparciu Powiatu Krakowskiego kształci się w liceum i technikum 61 osób z Ukrainy. Dwoje z nich uzyskało najwyższe wyróżnienia: stypendium Prezesa Rady Ministrów i stypendium Starosty Krakowskiego. Wielu otrzymuje także wsparcie socjalne.  Z kolei w wakacje przez dwa tygodnie 4 nauczycieli kształciło się w ośrodkach uniwersyteckich w Anglii w ramach projektu UE "Edukacja językowa szansą na rozwój szkoły". Również od września młodzież uczestniczyła w tygodniowym, ministerialnym projekcie Przedsiębiorcy bez granic w Krakowie, odbywała wymianę międzynarodową z Izraelem, a 18 listopada wyjechała do Włoch na miesięczne praktyki w ramach projektu UE "Staże zagraniczne- teoria w praktyce". Natomiast maturzyści, dzięki Fundacji Prometeusz, doskonalą swe umiejętności matematyczne na tygodniowym obozie naukowym w Krynicy  Górskiej.  Wyjątkowy rok dla szkoły naznaczyło szczególnie rozpoczęcie  pilotażowego programu  Ministerstwa Obrony Narodowej, tworzącego certyfikowane piony wojskowe.  Uczniowie skalskich klas mundurowych po szkoleniu poligonowym i złożeniu przysięgi wojskowej, staną się żołnierzami rezerwy RP. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych, otrzymają dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości oraz wydarzeniami na świecie, Dyrektor zwrócił również uwagę na kruchość niepodległości. Do faktu, że nie jest ona nam dana raz na zawsze, odniósł się także przemawiający  wicestarosta Tadeusz Nabagło. Gratulował szkole skoku rozwojowego, jakości kształcenia i sukcesu nauczycieli i uczniów. Burmistrz Tadeusz Durłak podkreślił zaś wyjątkową rolę Szkoły w życiu środowiska lokalnego i zaprosił na Jubileusz 750-lecia lokacji Miasta Skała.

 

Poprawiony: środa, 22 listopada 2017 10:11
Więcej…
 
Światowe dni rzucania palenia w ZSRCKU w Czernichowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
poniedziałek, 20 listopada 2017 11:06

Podobnie jak w latach poprzednich Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie wziął udział w "Światowym dniu rzucania palenia". W tym roku to klasa IV c technikum hotelarstwa pod opieką Pani Anny Miki przygotowała akcję informacyjną i wzięła czynny udział w rozwieszaniu plakatów zachęcających do rzucania palenia. Także na stronie Szkoły zostały zamieszczone linki do stron zachęcających do zerwania z nałogiem. Mamy nadzieję, że akcja zachęci osoby palące do refleksji i spełnienia prośby "negatywnego bohatera" tego dnia - "rzuć mnie !!!". Link do zdjęć: galeria

Poprawiony: poniedziałek, 20 listopada 2017 11:12
 
Ucznowie ZSP w Krzeszowicach na stażu w Grecji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 15 listopada 2017 13:32

Od 23 października do 12 listopada grupa 36 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, kształcąca się w zawodzie technik logistyk, uczestniczyła w stażu zawodowym w Grecji.  Wyjazd był możliwy dzięki programowi Erazmus+. Głównym celem wyjazdu była realizacja zadań wynikających z podstawy programowej oraz poznanie kultury i dziedzictwa narodowego Grecji. Uczniowie mieli zagwarantowany transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie (Hotel Dias w miejscowości Olimpic Beach), wyżywienie oraz pełną opiekę. Podczas pobytu uczestnicy praktyk mieli m. in. okazję zapoznać się z warunkami pracy w greckich firmach, poznać ich wyposażenie, przyjrzeć się obsłudze maszyn i urządzeń. Ponadto wyjazd ten był okazją do zapoznania się z tradycjami i kulturą innego kraju, tamtejszą kuchnią, malowniczymi krajobrazami. Uczniowie poznali podstawowe zwroty w języku greckim. Zetknęli się z grecką gościnnością i życzliwym przyjęciem zarówno w hotelu jak i poza nim. Był również czas na plażowanie, kąpiel w morzu, zwiedzanie słynnych Meteorów, Aten z pięknym Akropolem, wycieczkę na Górę Olimp i rejs na wyspę Skiathos, zakupy i wizytę na typowym greckim bazarze.

                                                                                                                                                                                                         Łukasz Skalny
                                                                                                                                                                                                Dyrektor ZSP Krzeszowice

GALERIA ZDJĘĆ

Poprawiony: czwartek, 16 listopada 2017 09:35
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 126
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji