Wydział Edukacji

    

Wydział Edukacji
Inauguracja roku szkolnego 2018/19 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 05 września 2018 08:23

W nowy rok szkolny Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale wkracza z niezwykłymi wydarzeniami i faktami, o których zostali poinformowani uczestnicy uroczystej inauguracji. Uroczystość uświetniły swoją obecnością władze powiatu: wicestarosta Tadeusz Nabagło, wiceprzewodniczący  Rady Powiatu Krakowskiego Marek Piekara oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji, z którymi współpracuje szkoła: zastępca komendanta powiatowego policji w Krakowie  nadkomisarz  Jacek Rosół , sierżant sztabowy Agnieszka Piekło-Bielarz rzecznik prasowy oraz prezes Stowarzyszenia Absolwentów Danuta Wilk.

Od września w Liceum i Technikum w Skale 33 nauczycieli  będzie kształcić i sprawować opiekę nad 300 uczniami. Naukę w klasie pierwszej rozpoczynają 4 klasy: dwie mundurowe, realizujące program Ministerstwa Obrony Narodowej i 2 klasy technikum w zawodach technik logistyk i technik informatyk. Tak dobry nabór w kolejnym roku wymusił także zatrudnienie nowych nauczycieli i wygospodarowanie kolejnych 2 sal, co umożliwi kształcenie na jedną zmianę.

Renoma dynamicznej działalności klas mundurowych i  certyfikat MON-u, a także bardzo wysoki poziom uzyskiwanych wyników klas technikum przyciągnęły uczniów z całej Polski. Olbrzymi wpływ mają także pozyskiwane przez szkołę pieniądze, związane z realizowanymi projektami. W czerwcu suma uzyskanych dofinansowań przekroczyła milion złotych. W bieżącym roku szkolnym będą realizowane 4 projekty za łączną kwotę dofinansowania ponad 171 tysięcy Euro czyli ponad 685 tysięcy złotych. Pierwszy z nich to 2- letni program "Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju przedsiębiorczości", opracowany przez nauczyciela j. angielskiego i j. hiszpańskiego  Ewelinę Drzewiecką , nauczyciela j. polskiego Agnieszkę Opalską i nauczyciela chemii Urszulę Szpik -Pasek.  W ciągu 2 lat  łącznie 30 uczniów wyjedzie bezpłatnie do Włoch, Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Dofinansowanie wynosi 36 tysięcy Euro i pokryje wszystkie koszty wymiany  uczniów. Również całkowicie bezpłatny i adresowany do kolejnych 30 uczniów jest projekt "Paszport do Europy", dzięki niemu uczniowie w ciągu 2 lat wyjeżdżać będą do Hiszpanii i Grecji. Uzyskane dofinansowanie wynosi 29 tysięcy Euro. Obydwa projekty są możliwe dzięki programowi Erasmus+. Z kolei trzeci tegoroczny projekt realizowany jest z programu PO WER. Dzięki uzyskanym 76 333 Euro na projekt "Staże zagraniczne - droga do kariery" na wiosnę 2019 roku 30 osób  z III klas technikum informatycznego i logistycznego wyjedzie na miesiąc  zdobywać doświadczenie zawodowe podczas praktyk we Włoszech. W trakcie realizacji jest  już czwarty projekt, tym razem adresowany dla nauczycieli. Na program "Budowanie szkoły przyszłości na językach teraźniejszości" pozyskano  niemal 30 tys. Euro. Dzięki niemu 11 nauczycieli wyjedzie w ciągu dwóch lat na dwutygodniowe kursy językowe do krajów anglojęzycznych. Tuż przed inauguracją roku szkolnego powrócił z Londynu pierwszy nauczyciel, a następny w październiku wyjeżdża na Maltę. Obydwa projekty koordynuje wicedyrektor szkoły Bogumiła Niegolewska.

 Podczas uroczystości dyrektor  szkoły Karol Papisz podsumował także przedsięwzięcie charytatywne szkoły "Zróbmy razem coś dobrego- wyślij z nami paczkę do Afryki". Dzięki inicjatywie przeprowadzonej w maju i czerwcu przez szkolnych wolontariuszy  dzieci i młodzież z Beniu i Kamerunu otrzymały 5 ok. 20-kilogramowych paczek, zawierających przybory szkolne, odzież, słodycze i lekarstwa.

Poprawiony: środa, 05 września 2018 08:24
 
„Rozmawiajmy o uchodźcach. Klub Dobrej Rozmowy” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 01 sierpnia 2018 13:06

W roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkół RCKU w Czernichowie był realizowany program „Rozmawiajmy o uchodźcach. Klub Dobrej Rozmowy”.
10 marca 2018r. dwie nauczycielki ze szkoły wzięły udział w szkoleniu stacjonarnym w Warszawie. W kolejnych miesiącach p. Barbara Kajda uczestniczyła w kursie internetowym, podczas którego otrzymała materiały merytoryczne oraz metodyczne porządkujące wiedzę o migracjach oraz wspierające w rozwijaniu umiejętności przydatnych w prowadzeniu rozmów z młodzieżą w formule Klubu Dobrej Rozmowy.
Uczniowie klas pierwszych (1a, 1b i 1d) uczestniczyli w spotkaniach Klubu Dobrej Rozmowy. Podczas spotkań korzystano ze scenariuszy i innych materiałów (m.in. z „Przewodnika dla młodzieży” - https://migracje.ceo.org.pl/sites/migracje.ceo.org.pl/files

/ceo_przewodnik_dla_uczniow_www.pdf).
Spotkania w ramach Klubu Dobrej Rozmowy rozwijały u młodzieży wrażliwość społeczną, umiejętność krytycznego myślenia i wyrażania opinii w oparciu o fakty. Młodzież wspólnie się uczyła tego, jak ze sobą rozmawiać, jak się słuchać i otwierać na poglądy innych ludzi.
Mam nadzieję, że rozmowa na różne tematy przygotowała młodych ludzi do świadomych wyborów, dała im szansę na zastanowienie się, co jest dla nich ważne oraz nauczyła to wyrażać.
Cytując organizatorów: „Dzięki słuchaniu co jest istotne dla innych, często możemy dostrzec, co nas łączy, i poczuć wspólnotę wartości. Wysłuchanie z szacunkiem drugiej strony jest podstawą do zrozumienia wyborów rozmówcy i buduje możliwość dalszego porozumienia. Celem dobrej rozmowy nie musi być przekonanie drugiej strony do własnych racji – młodym ludziom także jest potrzebne, aby zostali wysłuchani.".

                                                                                                                 Opracowała Barbara Kajda wicedyrektor ZSRCKU w Czernichowie

 

 Galeria zdjęć: http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Klub_Dobrej_Rozmowy-podsumowanie/album/

 Dyplom: http://czernichow.edu.pl/Dyplomy/Dyplom_Klub_Dobrej_Rozmowy.jpg

Poprawiony: poniedziałek, 06 sierpnia 2018 10:17
 
Wymiana młodzieży ZSRCKU w Czernichowie w Hiszpanii Talk with puppets, pol. Rozmawiając z kukiełkami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 05 lipca 2018 09:26

W dniach 13-23 czerwca trzy uczennice klasy 3a (technikum weterynarii) – Klaudia Pocielej, Gabriela Rożnawska i Patrycja Piwowar pod opieką pani Agnieszki Gargas wzięły udział w międzynarodowej wymianie młodzieży w Lucenie położonej w słonecznej Andaluzji.

Wymiana krótkoterminowa „Talk with puppets” odbyła się w ramach zaplanowanego na lata 2014-2020, unijnego programu Erasmus+ Młodzież – Akcja 1, Mobilność edukacyjna („Wymiany młodzieżowe”).  Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Celem wymian młodzieżowych jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodzieży. Wymiany umożliwiają poznanie nowych kultur, podnoszenie i zdobywanie nowych umiejętności, w tym również językowych, zrozumienie zasad demokracji, idei zjednoczonej Europy, różnorodności kulturowej, współpracy zespołowej oraz rozwój zainteresowań.

W wymianie wzięło udział w sumie ponad dwudziestu uczestników z Polski, Włoch, Armenii oraz Hiszpanii. Przez dziewięć dni uczestnicy wymiany poznawali się wzajemnie przez wspólne działania. Pierwszego dnia wzięli udział w grze miejskiej po Lucenie, obecnie ok. czterdziestotysięcznego andaluzyjskiego miasteczka położonego w prowincji Kordoba na szlaku handlowym, gdzie na przestrzeni wieków osiedlali się przedstawiciele trzech religii – judaizmu, islamu oraz oczywiście chrześcijaństwa.

Jednym z założeń wymiany było stworzenie przedstawienia teatru lalek dla mieszkańców miasteczka adresowanego głównie do dzieci. Przy wsparciu profesjonalnych aktorów międzynarodowa grupa przeszła przez wszystkie etapy przygotowań, począwszy od gier improwizacyjnych i ćwiczeń głosowych, poprzez własnoręczne przygotowanie kukiełek aż do przedstawienia. Łącznie odbyły się trzy przedstawienia, a każde z nich przedstawiało inną problematykę: znęcanie się nad zwierzętami, dyskryminację i brak wolności słowa oraz ucieczkę z kraju ogarniętego wojną. Wszystkie przedstawienia pokazywały konstruktywne rozwiązania problemów, jednocześnie podnosząc integrację społeczną przez sztukę i odnalezienie porozumienia  pomiędzy tubylcami a migrantami, dorosłymi a dziećmi.

Oprócz pracy nad przedstawieniem nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę, smakowanie tradycyjnych hiszpańskich tapas i innych specjałów lokalnej kuchni oraz zwiedzanie Kordoby i Malagi. Podczas wycieczki do Kordoby młodzież zobaczyła jedyną w swoim rodzaju katedrę, która zanim została przerobiona na kościół katolicki była największym meczetem w Europie w czasach Imperium Osmańskiego. Poza tym, uczestnicy wymiany w grupach narodowych przygotowali wieczór międzynarodowy, na którym był reprezentowany każdy kraj. Oprócz licznych smakołyków, krótkiej prezentacji na temat Polski oraz naszej szkoły wszyscy wspólnie zatańczyli poloneza, którego prowadziła Klaudia (wielkie brawa!)

Wymiana organizowana jest przez hiszpańskie stowarzyszenie Amigos de Europa, we współpracy z zagranicznymi partnerami m.in. polską Fundacją Instytut Innowacji.

Dziewczyny z chęcią opowiedzą więcej kolegom na spotkaniu dotyczącym wymiany we wrześniu – zaraz po powrocie do szkoły.

Opracowała

Agnieszka Gargas

psycholog szkolny

Galeria zdjęć: http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Wymiana_krotkoterminowa_Talk_with_puppets/album/

 
Rok szkolny 2017/2018 uroczyście zakończony PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 05 lipca 2018 09:28

Na ten dzień większość uczniów czekała z utęsknieniem, wypatrując już od pierwszych dni września oznak szybkiego upływu czasu. A czas rzeczywiście mijał szybko, zwłaszcza tym uczniom, którzy włożyli sporo wysiłku w edukację i we własny rozwój. Takich uczniów w ZSRCKU było wielu, o czym świadczą wyniki wyszczególnione na świadectwach. Kamila Ślizowska, uczennica klasy 3C (technikum hotelarskiego), która uzyskała najwyższą średnią dydaktyczną w szkole (5,67) została nominowana do Stypendium Prezesa Rady Ministrów.  Pięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły uzyskało średnią dydaktyczną 4, 75 i wyższą, o czym wspomniał dyrektor szkoły, p. Grzegorz Bylica podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 22 czerwca:

„Dwanaście lat temu, gdy zostałem dyrektorem tej szkoły, złożyłem dwa wnioski o Stypendium Starosty Krakowskiego dla uczniów ze średnią dydaktyczną 4,75 lub wyższą, w tym roku składam ich aż pięćdziesiąt.” Tym samym p. dyrektor podziękował uczniom i nauczycielom za ich wysiłek świadczący o podnoszeniu jakości pracy całej szkoły.

Nagrody najlepszym uczniom wręczył również dyrektor Kas Stefczyka, p. Tadeusz Kominek, który złożył uczniom życzenia wspaniałych, pięknych wakacji.

Uczniowie ZSRCKU odnosili sukcesy również w olimpiadach i konkursach, o czym poinformowała wicedyrektor  naszej szkoły, p. Barbara Kajda.  Jednym z bardziej spektakularnych sukcesów jest osiągnięcie Patrycji Piwowar, uczennicy klasy 3A (technikum weterynarii), która uzyskała tytuł laureata i zdobyła VIII miejsce w XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (etap centralny) i tym samym otrzymała indeks  na wybraną uczelnię w Polsce kształcącą przyszłych lekarzy weterynarzy. Równie znaczącym osiągnięciem jest uzyskanie II miejsca w Finale Konkursu „Żyj finansowo!” (etap ogólnopolski) przez uczennicę klasy 2C (technikum hotelarstwa), Kamilę Morawską. Nie sposób wymienić zresztą wszystkich osiągnięć uczniów naszej szkoły, bo było ich wiele (wzmianki o nich pojawiały się w ciągu bieżącego roku szkolnego na stronie internetowej szkoły: www.czernichow.edu.pl w zakładce „Osiągnięcia”). Takiego samego zapału i chęci do pracy życzyła p. wicedyrektor wszystkim w nowym roku szkolnym. Dodajmy – po niezwykle udanych, obfitujących w przygody, pełnych wytchnienia WAKACJACH!

 

 Opracowała: Agnieszka Kołodziej nauczyciel z ZSRCKU w Czernichowie

 
Podsumowanie projektu „Praktyki zagraniczne. Europejska jakość – profesjonalne doświadczenie.” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
wtorek, 26 czerwca 2018 00:00

W ubiegłym roku 24 logistyków i informatyków z Technikum w Skale uczyło się zawodu w Niemczech. Tym razem swoje umiejętności doskonalili w Parmie we Włoszech, przy okazji zwiedzając Mediolan, Wenecję, Regiio, Modenę i na co dzień delektując się parmezanem, pizzą i pastami.

Ten  trwający 12 miesięcy- bezpłatny dla uczniów- projekt był finansowany z programu Erasmus+ w kwocie  269 423,25 PLN. Odbył się dzięki współpracy organu prowadzącego szkołę- Powiatu Krakowskiego wraz z jego przedstawicielem prawnym dyrektorem szkoły Karolem Papiszem z włoską organizacją YOUNET, specjalizującą się w Europie w edukacji młodzieży. Projekt  zaangażował 13 nauczycieli i pracowników szkoły, a jego pomysłodawcą i koordynatorem była wicedyrektor Bogumiła Niegolewska, która 20 czerwca poprowadziła także spotkanie podsumowujące całe przedsięwzięcie.

 Wzięli w nim udział przedsiębiorcy- przyszli pracodawcy absolwentów Technikum w Skale, partnerzy szkoły oraz władze Powiatu Krakowskiego i miasta: wicestarosta Tadeusz Nabagło,  radny powiatu Piotr Trzcionka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skale Jolanta Penkala, sekretarz Urzędu Miasta Tadeusz Boroń oraz prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum w Skale Danuta Wilk.

 Podstawowym  celem  projektu było ułatwienie uczniom startu na rynku pracy, czemu sprzyjało przygotowanie poprzedzające praktyki. Obejmowało  szereg zajęć z kształcenia językowego, zawodowego oraz przygotowanie  kulturowe i zajęcia motywacyjne. Po nim odbyła się najbardziej atrakcyjna część projektu- wyjazd na miesiąc do Włoch, o którym opowiadali podczas spotkania uczniowie. Wspominali  warunki zakwaterowania w 3- osobowych pokojach z aneksem kuchennym i łazienką, wycieczki  do słynnych miast włoskich, otrzymywane kieszonkowe, włoską kuchnię i gościnność, ale przede wszystkim to, jak uczyli się zawodu, pracując we włoskich przedsiębiorstwach. Dzięki tym działaniom  uczniowie nie tylko przeżyli świetną przygodę, ale przede wszystkim uzyskali  uznawane w Europie dokumenty ECVET i Europass Mobilność.

Warto dodać, że Zespół Szkół w Skale jest wg słów starosty Tadeusza Nabagło, liderem wśród wszystkich szkół średnich powiatu krakowskiego w zakresie pozyskiwania funduszy na kształcenie. W ciągu ostatnich 2 lat szkoła otrzymała bez mała milion złoty z projektu PO WER i Erasmus. Były przeznaczone dla uczniów: „Staże zagraniczne – teoria w praktyce” - 207 434,27 PLN , „Praktyki zagraniczne. Europejska jakość – profesjonalne doświadczenie”- 269 423, 25 PLN, „Staże zagraniczne – droga do kariery” -76 333 EUR/320 000 PLN  oraz projekty dla nauczycieli: „Edukacja językowa szansą na rozwój szkoły” - 49 014, 36 PLN i budowanie szkoły przyszłości na językach teraźniejszości  - 29 806 EUR/125 000 PLN. Dały one łączną kwotę wysokości ok. 970 000 PLN.

 

Poprawiony: piątek, 21 września 2018 07:25
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 141
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji