Wydział Edukacji

    

Wydział Edukacji
Gala Talent Powiatu 2018 – Stypendium Przewodniczącego Rady Powiatu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 21 czerwca 2018 09:45

W dniu 19 czerwca br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skawinie odbyła się uroczysta gala Talent Powiatu 2018, którą oficjalnie rozpoczęli Alicja Wójcik, Przewodnicząca Rady Powiatu i Wojciech Pałka, Starosta Krakowski, Adam Łukasik, Dyrektor Liceum, witając wszystkich gości oraz najważniejszych w tym dniu, utalentowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zostali nominowani do Stypendium Przewodniczącego Rady Powiatu. W gali wzięli udział: Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, Sebastian Walosczyk wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Paweł Kolasa, burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Piotr Goraj wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Tadeusz Nabagło, wicestarosta, Marek Piekara, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Barbara Kowalik przewodnicząca Komisji Edukacji, Janina Grela, Członek Zarządu oraz radna powiatu krakowskiego, Stanisław Żak, przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej, Bogdan Bogdali, radny powiatu krakowskiego, Krzysztof Gębala, radny powiatu krakowskiego, Ryszard Majdzik wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie, Ewa Masłowska przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Skawinie, dyrektorzy szkół skawińskich i powiatu krakowskiego oraz dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Obecnością swą uroczystość uświetnili: Kinga Hałacińska honorowy gość, która otrzymała z rąk dyrektora Adama Łukasika - medal "Za zasługi dla szkoły", prof. dr hab. inż. Zbigniew Burgieł absolwent LO w Skawinie i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum, prof. dr hab. inż. Jacek Matyszkiewicz, dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, st. aspirant Beata Dulewicz - Komenda Powiatowa Policji, Sławomir Adamus i Janusz Morawski - Zarząd LKS "Wiślanie", Sława Tomasik - kierownik Oddziału Banku Pekao SA w Skawinie.

Do stypendium Przewodniczącego Rady Powiatu - Talent Powiatu zostało złożonych 26 wniosków indywidulnych i 4 drużynowe. O tytuł Talent Powiatu 2018 ubiegali się uczniowie i tegoroczni absolwenci, którzy w roku szkolnym 2017/2018 wykazali się wybitnymi osiągnięciami w następujących dziedzinach: humanistycznej, matematyczno-informatyczno-przyrodniczej, przedmiotów zawodowych, sportowej, artystycznej i społecznej. Wręczenie nagród głównych i wyróżnień poprzedzały projekcje filmów promujących laureata.

Tytuł Talent Powiatu 2018 otrzymali:

 • w dziedzinie humanistycznej: drużyna z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie w składzie: Karolina Płonka, Łukasz Szastak, Kacper Wicherek
 • w dziedzinie matematyczno-informatyczno-przyrodniczej: uczeń Tomasz Mrowiec z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
 • w dziedzinie przedmioty zawodowe: tytuł Talent Powiatu 2018 przypadł drużynie PCK z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skawinie w składzie: Artur Gros, Weronika Sajduk, Monika Słonina, Agnieszka Lis, Hubert Sasor
 • w dziedzinie sportowej: tytuł Talent Powiatu 2018 otrzymał uczeń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, Bartłomiej Grabka
 • w kategorii artystycznej: Adrianna Gierula, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
 • w dziedzinie społecznej: Dawid Wróbel uczeń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach.

Wyróżnienie otrzymali:

 • w dziedzinie humanistycznej: Alicja Mirek z LO w Krzeszowicach oraz zespół ”Gwieździsta Eskadra” z ZSTE w Skawinie w składzie: Piotr Porębski, Jakub Żak, Hubert Sławiński
 • w dziedzinie matematyczno-informatyczno-przyrodniczej: Oliwia Frankowska z LO w Skawinie
 • w dziedzinie przedmioty zawodowe: Kamila Morawska i Patrycja Piwowar z ZSRCKU w Czernichowie
 • w dziedzinie sportowej: Oskar Barczyk z ZSiPO w Skale oraz Mateusz Bucki z LO Skawinie
 • w dziedzinie artystycznej: Julia Pałka z ZSP w Krzeszowicach oraz uczennica ZSP w Giebułtowie Mariia Maslovska
 • w dziedzinie społecznej: Olga Mikuła z ZSRCKU w Czernichowie oraz zespół „Krwiodawstwo” z ZSRCKU w Czernichowie w składzie Karolina Orawiec i Kamil Przeniosło

Galę uświetniły występy zdolnych, młodych artystów, którzy przygotowali atrakcyjny program, owacyjnie przyjęty przez obecnych. Z rąk radnych powiatu krakowskiego otrzymali upominki i gratulacje.

Podsumowania dokonał wicestarosta Tadeusz Nabagło odpowiedzialny za edukację w Powiecie Krakowskim, gratulując wszystkim tak wysokich osiągnięć jednocześnie życząc im by w dalszym ciągu rozwijali  swoje pasje a dotychczasowe osiągnięcia były ich dumą i wyzwaniem do sięgania po więcej i inspirowały innych do działania.

Pan wicestarosta podziękował organizatorom konkursu LO Skawina, CKS Skawina oraz koordynatorowi przedsięwzięcia Wydziałowi Edukacji Starostwa Powiatowego w  Krakowie.

 

 

 

 

Wydział Edukacji
Starostwa Powiatowego w Krakowie

Poprawiony: środa, 27 czerwca 2018 07:22
 
Wręczenie nagród laureatom konkursu „Trwała i zdrowa rodzina podstawą państwa…” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 20 czerwca 2018 08:48

W piątek, 15 czerwca  o godz. 11.00 w sali obrad Starostwa Powiatowego w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Trwała i zdrowa rodzina podstawą państwa…”

Dyplomy wręczali: Janina Grela  – Członek Zarządu Powiatu w Krakowie, Barbara Kowalik - Przewodnicząca Komisji Edukacji Publicznej, Leszek Dolny – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i inicjator konkursu, Lidia Pycińska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie, Halina Gociewicz – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Maria Podolska – Inspektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Poprawiony: środa, 20 czerwca 2018 08:51
Więcej…
 
Udział uczniów ZSRCKU w Czernichowie w debacie „Tożsamość narodowa” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 13 czerwca 2018 07:26

11 czerwca 2018 r. przedstawiciele klas pierwszych udali się wraz z opiekunem do Urzędu Gminy w Czernichowie. Uczniowie wzięli udział w debacie „Tożsamość narodowa”. Na początku debaty uczestnicy obejrzeli przekrojową prezentację multimedialną. Prezentacja była przeplatana występami gimnazjalistów przygotowujących tę debatę. Koordynatorem tego projektu była Pani Barbara Kołacz.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Bogusław Sonik – poseł na Sejm RP, Szymon Łytek - wójt Gminy Czernichów, Zbigniew Kędzierski – Przewodniczący Rady Gminy Czernichów, Joanna Wrońska - Radna Rady Gminy Czernichów oraz Krystyna Pryjomko – Serafin – Sybiraczka, dziecko Andersa.

Pani Krystyna opowiedziała o swoich przeżyciach podczas zsyłki na Syberię, pokazała swój żółty sweterek, w którym jechała jako czteroletnia dziewczynka na Sybir. Mówiła, że każdy powinien mieć swoje korzenie, swoje miejsce na ziemi – taką małą Ojczyznę. Dla niej tą ojczyzną zawsze była Polska. Pani Krystyna tutaj wróciła po kilkudziesięciu latach pobytu za granicą, by jak mówiła, w Ojczyźnie zakończyć ostatni etap drogi.

Uczestnicy debaty mieli możliwość zadawania pytań przedstawicielom władz samorządowych. Pytania dotyczyły m.in. problemów lokalnych związanych z infrastrukturą dróg i komunikacji.

Ze spotkania młodzież wyszła ze świadomością, że sama tworzy swoją przyszłość, że ma pamiętać i dbać o swoje korzenie.

Opracowała Renata Woźniak

 

 

Galeria zdjęć:

http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Debata-Tozsamosc_narodowa/album/

 
Spotkanie: Co to jest EVS? w ZSRCKU w Czernichowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 14 czerwca 2018 10:00

W środę 6 czerwca o 13.00 młodzież spotkała się z wolontariuszami EVS ze Stowarzyszenia Rozwoju i Integracji Młodzieży, którzy realizują swój wolontariat europejski w Krakowie. Martina z Chorwacji opowiedziała o swoim doświadczeniu pracy przy organizacji różnych wydarzeń, a Jade pochodząca z Francji opowiadała o swojej pracy wspierając hipoterapię dzieci w Domu Harcerza. Oprócz pracy wolontariackiej dziewczyny opowiedziały również o tym jak wygląda życie wolontariusza oraz ich życie w naszym kraju z perspektywy obcokrajowca.

Marco z Włoch przybliżył nam czym takim jest Wolontariat Europejski (EVS) oraz inne możliwości dla młodzieży wynikające z programu Erasmus+

Serdecznie dziękujemy naszym gościom i liczymy na ponowną wizytę w przyszłym roku szkolnym :)

Galeria zdjęć jest dostępna na stronie internetowej szkoły: http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Spotkanie_na_temat_wolontariatu_europejskiego/album/

opracowała Agnieszka Gargas

psycholog szkolny

 

Poprawiony: czwartek, 14 czerwca 2018 10:01
 
Projekt Szkoła z Klasą – udział uczennic i nauczycieli z Czernichowa w VIII Ogólnopolskim Festiwalu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 13 czerwca 2018 07:21

W dniach 8 i 9 czerwca 2018r. uczennice klasy 3b – Kasia Handzlik i Patrycja Jakubczyk pod opieką p. Agnieszki Gargas i p. Sylwii Gacek wzięły udział w Festiwalu SZK, który odbył się w Domu Innowacji Społecznych „Rzemieślnicy i Marzyciele” w Warszawie.

W projekcie nasza szkoła bierze udział po raz pierwszy. Dzięki narzędziom do pracy w szkole oraz dodatkowym materiałom do zadań, które udostępnia SZK, łatwiej tworzymy naszą szkolną rzeczywistość.

W pierwszym dniu Festiwalu odbyła się prezentacja przedsięwzięć zrealizowanych przez szkoły podczas mijającego roku szkolnego. Kasia i Patrycja z dużym zapałem i wiedzą prezentowały dokonania uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Pomocą w prezentacji była z pewnością przygotowana wcześniej ściana fotografii – ukazująca niezwykłą aktywność ZS RCKU w tym roku szkolnym. Dziewczęta swoją prezentacją wzbudziły duże zainteresowanie naszą szkołą. Pytaniom o specyfikę zawodów, przyszkolnego gospodarstwa, międzynarodowego charakteru szkoły czy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, zdawało się nie być końca.

Tego dnia czekała na uczestników Festiwalu również mała niespodzianka. Mieliśmy okazję, podczas trzygodzinnego spaceru, zwiedzić wraz z p. Pawłem Maleszą – przewodnikiem po Warszawie - Krakowskie Przedmieście. Zobaczyliśmy m.in. Bazylikę św. Krzyża – w której złożone zostało serce Fryderyka Chopina, Pałac Czapskich-Krasińskich - dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych, a tuż przed nim na ul. Mikołaja Kopernika - pomnik najsłynniejszego astrologa, Pałac Potockich oraz Kościół Sióstr Wizytek. Na Krakowskim Przedmieściu widzieliśmy także pomnik Adama Mickiewicza oraz pomnik ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Usłyszeliśmy również kilka ciekawych historii o tym jak powstał „dom bez kantów”, o Aleksandrze Zajączek – słynącej z propagowania weganizmu, o Lucynie Ćwierczakiewiczowej – chlubiącą się świetną kuchnią i gościnnością czy o Poli Negri – polskiej aktorce, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina. Zobaczyliśmy też Pałac Prezydencki, a przed nim pomnik księcia Józefa Poniatowskiego i Plac Defilad z Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Po zajęciach i chwili odpoczynku, znaleźliśmy wieczorem czas na krótki spacer i małe zakupy w „Złotych Tarasach”:)

W Festiwalową sobotę Zespół Szkoły z Klasą przygotował dla nas praktyczne zajęcia z Myślenia Projektowego „DESIGN THINKING” – czyli tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które akceptują potrzeby i motywacje użytkownika. Młodzież podzielono na grupy, każda z nich miała zaprojektować, skonstruować prototyp, poprowadzić konsultację i zaprezentować swoją pracę. Tak powstał tornister, który staje się coraz lżejszy mimo wkładania do niego coraz większej ilości rzeczy, szafka szkolna, z której można w każdej chwili wyciągnąć rzecz przydatną w tym momencie czy ławka szkolna, która wyczuwa głód ucznia i zamawia specjalnie dla niego pizzę, ale też – o ile jest konieczność - kawę dla belfrów:) Nauczyciele z kolei, mieli za zadanie stworzenie idealnej przestrzeni do nauki metodami Myślenia Projektowego. Nie obyło się bez flamastrów, karteczek, rysunków a nawet plasteliny, klocków, kubeczków i rureczek – jako materiałów budownictwa przestrzennego.

Festiwal zakończył się ok. 15:00, podsumowaniem całego hucznego przedsięwzięcia, podziękowaniem za udział, rozdaniem dyplomów i wspólnym zdjęciem.

Dla nas to z pewnością było nowe doświadczenie, możliwość poznania wspaniałych osób, zarówno nauczycieli jak i niesamowitych uczniów-pasjonatów z całej Polski a także mała, choć bardzo ciekawa wycieczka po stolicy.

 

Opracowała Sylwia Gacek

 

Galeria zdjęć:

 http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/VIII_Ogolnopolski_Festiwal_Szkoly_z_Klasa/album/ 

Poprawiony: środa, 13 czerwca 2018 07:24
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 141
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji