Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach

Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Dyba
wtorek, 15 marca 2011 08:12

Liceum Ogólnokształcące  im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach jest szkołą o 70-letniej tradycji w dziedzinie edukacji i wychowania.

Założenie Liceum w Krzeszowicach nie tylko ułatwiło dostęp do edukacji, gdyż młodzi ludzie nie musieli dojeżdżać do Krakowa, ale i podniosło prestiż samego miasta, ożywiło życie kulturalne i społeczne mieszkańców. Po siedemdziesięciu latach istnienia Liceum w Krzeszowicach trwale wpisuje się w codzienność miasta. Wśród jego absolwentów znajduje się wielu wspaniałych ludzi, znakomici lekarze, artyści, profesorowie i przedstawiciele nauki. W dzisiejszych czasach przed szkołą stoją nowe wyzwania, które placówka realizuje, pamiętając o swoich korzeniach. Tak jak dawniej, podstawowym celem pracujących w naszej szkole nauczycieli jest stworzenie jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju młodzieży, rozwijanie ich pasji, wpajanie podstawowych wartości i przygotowanie do dorosłego życia. Szkoła kształci młodzież w trzech podstawowych kierunkach: matematyczno-informatycznym, humanistycznym i biologiczno-chemicznym. Aby wzbogacić ofertę edukacyjną, szkoła pozyskała prestiżowych partnerów, wspierających działania edukacyjne. W zakresie dydaktyki od wielu lat z powodzeniem realizowany jest program ,,Roku Zerowego” AGH. Wsparciem dla edukacji humanistycznej jest patronat Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, których pracownicy prowadzą wykłady w budynku Liceum. Uczniowie zainteresowani biologią i chemią mają możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej proponowanej przez krakowskie uczelnie – szczególnie Uniwersytet Rolniczy i Uniwersytet Jagielloński. Najnowszą inicjatywą jest podjęcie współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie – Katedrą Gospodarki i Administracji Publicznej.

Pragnąc dostosować proces dydaktyczny do wymogów dynamicznie rozwijającego się współczesnego świata, w ostatnich latach w Liceum Ogólnokształcącym wprowadzono innowacje pedagogiczne, służące uatrakcyjnieniu zajęć oraz podniesieniu poziomu nauczania: platforma  e-learningowa do nauczania przedmiotów informatycznych, Igrzyska olimpijskie – tradycja i współczesność, Szkolna Akademia Golfa, Geocaching. Szkoła bierze udział w  projektach programu Comenius oraz rozwija współpracę z Carl-Off-Gymnasium w Unterschleissheim pod Monachium. Każdego roku prowadzona jest wymiana młodzieży polskiej i niemieckiej.

Szkoła dysponuje dobrą bazą dydaktyczną, którą stanowi pracownia komputerowa, pracownie językowe, biologiczna, chemiczno - fizyczna, historyczna, polonistyczna oraz geograficzna, biblioteka szkolna z dostępnym dla uczniów zapleczem multimedialnym. W salach lekcyjnych zainstalowane są projektory stacjonarne, ekrany oraz komputery ze stałym łączem internetowym. Ponadto na terenie całej szkoły jest dostęp do Wi-Fi. Baza ta umożliwia szeroki zakres wykorzystania narzędzi IT  w dydaktyce przez nauczycieli i uczniów. W nauczaniu matematyki i informatyki stosowana jest platforma e- learningowa. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, dobrze przygotowującą uczniów do egzaminu maturalnego, którego zdawalność sięga 97%. Wyniki egzaminu maturalnego plasują się powyżej średniej krajowej oraz województwa małopolskiego, ocenianego najwyżej w skali kraju. 90 % absolwentów kontynuuje naukę na studiach wyższych – dziennych i zaocznych zgodnie z indywidualnymi wyborami. Efekty pracy dydaktycznej znajdują także odzwierciedlenie w uzyskiwanej przez szkołę dodatniej Edukacyjnej Wartości Dodanej, świadczącej o dobrze wykorzystywanym i rozwijanym potencjale każdego ucznia.

W opinii uczniów i nauczycieli szkoła jest miejscem bezpiecznym, o miłej atmosferze pracy i nauki. Na przyjazny klimat wpływa kameralność budynku oraz jego wysoki poziom estetyczny.

Patronem Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach od roku szkolnego 1946/47 jest Tadeusz Kościuszko. Osoba patrona i reprezentowane przez niego wartości towarzyszą uczniom Liceum od pierwszych dni w szkole. Sylwetka Tadeusza Kościuszki oraz jego dokonania prezentowane są uczniom klas pierwszych na godzinach wychowawczych, w trakcie warsztatów edukacyjnych w Galerii Krzysztofory oraz podczas wizyt w muzeum Tadeusza Kościuszki na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Każdego roku 24 marca w rocznicę przysięgi złożonej Narodowi na Rynku Krakowskim  obchodzimy Święto Patrona szkoły. Staramy się, by nie były to powtarzane z roku na rok laudacje, lecz spontaniczne, autentyczne refleksje uczniów dotykające aspektów intelektualnych, etycznych, społecznych. Prowadzimy dyskurs, którego osią jest osoba Patrona, Jego dokonania, uwarunkowania polityczne i społeczne epoki, w której żył i działał. Analizujemy, oceniamy, poszukujemy odniesień, by wnieść coś osobistego, coś aktualnego, coś, co inspiruje..

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach

ul. Ogrodowa 3

tel./fax 12 282 03 46, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.lokrzeszowice.net.pl

Oferta Edukacyjna