POWIATOWE SZKOŁY W MałopolskIEJ Chmurze Edukacyjnej PDF Drukuj Email
środa, 26 lutego 2014 12:24

"Małopolska Chmura Edukacyjna" to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce. Głównym realizatorem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wraz z nią w przedsięwzięciu uczestniczą krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Pedagogiczny oraz 16 jednostek samorządu terytorialnego, w tym Powiat Krakowski.

W ramach projektu do 2015 r. powstanie system informatyczny umożliwiający w/w uczelniom współpracę z małopolskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Dzięki Chmurze Edukacyjnej profesorowie i uczniowie prowadzić będą wspólne badania naukowe; możliwa będzie też organizacja wirtualnych laboratoriów oraz zajęć i wykładów w 10 dziedzinach: fizyka, informatyka (AGH), matematyka, biologia (UJ), chemia, budownictwo (PK), przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie (UEK), środowisko i żywność (UR), języki obce (UP). Pilotaż obejmie 21 szkół średnich (w tym 2 szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Krakowskiego tj. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie. Po 2015 r. Małopolska Chmura Edukacyjna ma dotrzeć do wszystkich szkół w Małopolsce.

Realizacja Projektu wpłynie na rozwój województwa małopolskiego poprzez podniesienie poziomu i jakości kształcenia oraz poprzez rozbudowę regionalnej i lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego.

Strona oficjalna projektu: http://e-chmura.malopolska.pl/

Do celów ogólnych należą:

• wykreowanie innowacyjnego środowiska wsparcia procesów edukacyjnych technologiami ICT bazującego na modelu chmurowym oraz wysokiej jakości komunikacji multimedialnej,
  • umożliwienie uczelniom bezpośredniej współpracy z najzdolniejszymi uczniami Małopolski,
  • zwiększenie świadomości uczniów dot. wyboru kierunku studiów,
  • rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, niezbędnych do funkcjonowania w  społeczeństwie informacyjnym i  zwirtualizownej przestrzeni edukacyjnej szkoły wyższej,
  • sprawdzenie w praktyce innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii komunikacyjno-informatycznych i możliwości ich adaptacji w przyjętym środowisku.

Poprawiony: środa, 26 lutego 2014 13:49