Wydział Edukacji
Rok szkolny 2017/2018 uroczyście zakończony PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 05 lipca 2018 09:28

Na ten dzień większość uczniów czekała z utęsknieniem, wypatrując już od pierwszych dni września oznak szybkiego upływu czasu. A czas rzeczywiście mijał szybko, zwłaszcza tym uczniom, którzy włożyli sporo wysiłku w edukację i we własny rozwój. Takich uczniów w ZSRCKU było wielu, o czym świadczą wyniki wyszczególnione na świadectwach. Kamila Ślizowska, uczennica klasy 3C (technikum hotelarskiego), która uzyskała najwyższą średnią dydaktyczną w szkole (5,67) została nominowana do Stypendium Prezesa Rady Ministrów.  Pięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły uzyskało średnią dydaktyczną 4, 75 i wyższą, o czym wspomniał dyrektor szkoły, p. Grzegorz Bylica podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 22 czerwca:

„Dwanaście lat temu, gdy zostałem dyrektorem tej szkoły, złożyłem dwa wnioski o Stypendium Starosty Krakowskiego dla uczniów ze średnią dydaktyczną 4,75 lub wyższą, w tym roku składam ich aż pięćdziesiąt.” Tym samym p. dyrektor podziękował uczniom i nauczycielom za ich wysiłek świadczący o podnoszeniu jakości pracy całej szkoły.

Nagrody najlepszym uczniom wręczył również dyrektor Kas Stefczyka, p. Tadeusz Kominek, który złożył uczniom życzenia wspaniałych, pięknych wakacji.

Uczniowie ZSRCKU odnosili sukcesy również w olimpiadach i konkursach, o czym poinformowała wicedyrektor  naszej szkoły, p. Barbara Kajda.  Jednym z bardziej spektakularnych sukcesów jest osiągnięcie Patrycji Piwowar, uczennicy klasy 3A (technikum weterynarii), która uzyskała tytuł laureata i zdobyła VIII miejsce w XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (etap centralny) i tym samym otrzymała indeks  na wybraną uczelnię w Polsce kształcącą przyszłych lekarzy weterynarzy. Równie znaczącym osiągnięciem jest uzyskanie II miejsca w Finale Konkursu „Żyj finansowo!” (etap ogólnopolski) przez uczennicę klasy 2C (technikum hotelarstwa), Kamilę Morawską. Nie sposób wymienić zresztą wszystkich osiągnięć uczniów naszej szkoły, bo było ich wiele (wzmianki o nich pojawiały się w ciągu bieżącego roku szkolnego na stronie internetowej szkoły: www.czernichow.edu.pl w zakładce „Osiągnięcia”). Takiego samego zapału i chęci do pracy życzyła p. wicedyrektor wszystkim w nowym roku szkolnym. Dodajmy – po niezwykle udanych, obfitujących w przygody, pełnych wytchnienia WAKACJACH!

 

 Opracowała: Agnieszka Kołodziej nauczyciel z ZSRCKU w Czernichowie

 
Wymiana młodzieży ZSRCKU w Czernichowie w Hiszpanii Talk with puppets, pol. Rozmawiając z kukiełkami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 05 lipca 2018 09:26

W dniach 13-23 czerwca trzy uczennice klasy 3a (technikum weterynarii) – Klaudia Pocielej, Gabriela Rożnawska i Patrycja Piwowar pod opieką pani Agnieszki Gargas wzięły udział w międzynarodowej wymianie młodzieży w Lucenie położonej w słonecznej Andaluzji.

Wymiana krótkoterminowa „Talk with puppets” odbyła się w ramach zaplanowanego na lata 2014-2020, unijnego programu Erasmus+ Młodzież – Akcja 1, Mobilność edukacyjna („Wymiany młodzieżowe”).  Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Celem wymian młodzieżowych jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodzieży. Wymiany umożliwiają poznanie nowych kultur, podnoszenie i zdobywanie nowych umiejętności, w tym również językowych, zrozumienie zasad demokracji, idei zjednoczonej Europy, różnorodności kulturowej, współpracy zespołowej oraz rozwój zainteresowań.

W wymianie wzięło udział w sumie ponad dwudziestu uczestników z Polski, Włoch, Armenii oraz Hiszpanii. Przez dziewięć dni uczestnicy wymiany poznawali się wzajemnie przez wspólne działania. Pierwszego dnia wzięli udział w grze miejskiej po Lucenie, obecnie ok. czterdziestotysięcznego andaluzyjskiego miasteczka położonego w prowincji Kordoba na szlaku handlowym, gdzie na przestrzeni wieków osiedlali się przedstawiciele trzech religii – judaizmu, islamu oraz oczywiście chrześcijaństwa.

Jednym z założeń wymiany było stworzenie przedstawienia teatru lalek dla mieszkańców miasteczka adresowanego głównie do dzieci. Przy wsparciu profesjonalnych aktorów międzynarodowa grupa przeszła przez wszystkie etapy przygotowań, począwszy od gier improwizacyjnych i ćwiczeń głosowych, poprzez własnoręczne przygotowanie kukiełek aż do przedstawienia. Łącznie odbyły się trzy przedstawienia, a każde z nich przedstawiało inną problematykę: znęcanie się nad zwierzętami, dyskryminację i brak wolności słowa oraz ucieczkę z kraju ogarniętego wojną. Wszystkie przedstawienia pokazywały konstruktywne rozwiązania problemów, jednocześnie podnosząc integrację społeczną przez sztukę i odnalezienie porozumienia  pomiędzy tubylcami a migrantami, dorosłymi a dziećmi.

Oprócz pracy nad przedstawieniem nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę, smakowanie tradycyjnych hiszpańskich tapas i innych specjałów lokalnej kuchni oraz zwiedzanie Kordoby i Malagi. Podczas wycieczki do Kordoby młodzież zobaczyła jedyną w swoim rodzaju katedrę, która zanim została przerobiona na kościół katolicki była największym meczetem w Europie w czasach Imperium Osmańskiego. Poza tym, uczestnicy wymiany w grupach narodowych przygotowali wieczór międzynarodowy, na którym był reprezentowany każdy kraj. Oprócz licznych smakołyków, krótkiej prezentacji na temat Polski oraz naszej szkoły wszyscy wspólnie zatańczyli poloneza, którego prowadziła Klaudia (wielkie brawa!)

Wymiana organizowana jest przez hiszpańskie stowarzyszenie Amigos de Europa, we współpracy z zagranicznymi partnerami m.in. polską Fundacją Instytut Innowacji.

Dziewczyny z chęcią opowiedzą więcej kolegom na spotkaniu dotyczącym wymiany we wrześniu – zaraz po powrocie do szkoły.

Opracowała

Agnieszka Gargas

psycholog szkolny

Galeria zdjęć: http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Wymiana_krotkoterminowa_Talk_with_puppets/album/

 
Wręczenie nagród laureatom konkursu „Trwała i zdrowa rodzina podstawą państwa…” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
środa, 20 czerwca 2018 08:48

W piątek, 15 czerwca  o godz. 11.00 w sali obrad Starostwa Powiatowego w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Trwała i zdrowa rodzina podstawą państwa…”

Dyplomy wręczali: Janina Grela  – Członek Zarządu Powiatu w Krakowie, Barbara Kowalik - Przewodnicząca Komisji Edukacji Publicznej, Leszek Dolny – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i inicjator konkursu, Lidia Pycińska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie, Halina Gociewicz – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Maria Podolska – Inspektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Poprawiony: środa, 20 czerwca 2018 08:51
Więcej…
 
Gala Talent Powiatu 2018 – Stypendium Przewodniczącego Rady Powiatu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 21 czerwca 2018 09:45

W dniu 19 czerwca br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skawinie odbyła się uroczysta gala Talent Powiatu 2018, którą oficjalnie rozpoczęli Alicja Wójcik, Przewodnicząca Rady Powiatu i Wojciech Pałka, Starosta Krakowski, Adam Łukasik, Dyrektor Liceum, witając wszystkich gości oraz najważniejszych w tym dniu, utalentowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zostali nominowani do Stypendium Przewodniczącego Rady Powiatu. W gali wzięli udział: Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, Sebastian Walosczyk wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Paweł Kolasa, burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Piotr Goraj wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Tadeusz Nabagło, wicestarosta, Marek Piekara, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Barbara Kowalik przewodnicząca Komisji Edukacji, Janina Grela, Członek Zarządu oraz radna powiatu krakowskiego, Stanisław Żak, przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej, Bogdan Bogdali, radny powiatu krakowskiego, Krzysztof Gębala, radny powiatu krakowskiego, Ryszard Majdzik wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie, Ewa Masłowska przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Skawinie, dyrektorzy szkół skawińskich i powiatu krakowskiego oraz dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Obecnością swą uroczystość uświetnili: Kinga Hałacińska honorowy gość, która otrzymała z rąk dyrektora Adama Łukasika - medal "Za zasługi dla szkoły", prof. dr hab. inż. Zbigniew Burgieł absolwent LO w Skawinie i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum, prof. dr hab. inż. Jacek Matyszkiewicz, dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, st. aspirant Beata Dulewicz - Komenda Powiatowa Policji, Sławomir Adamus i Janusz Morawski - Zarząd LKS "Wiślanie", Sława Tomasik - kierownik Oddziału Banku Pekao SA w Skawinie.

Do stypendium Przewodniczącego Rady Powiatu - Talent Powiatu zostało złożonych 26 wniosków indywidulnych i 4 drużynowe. O tytuł Talent Powiatu 2018 ubiegali się uczniowie i tegoroczni absolwenci, którzy w roku szkolnym 2017/2018 wykazali się wybitnymi osiągnięciami w następujących dziedzinach: humanistycznej, matematyczno-informatyczno-przyrodniczej, przedmiotów zawodowych, sportowej, artystycznej i społecznej. Wręczenie nagród głównych i wyróżnień poprzedzały projekcje filmów promujących laureata.

Tytuł Talent Powiatu 2018 otrzymali:

 • w dziedzinie humanistycznej: drużyna z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie w składzie: Karolina Płonka, Łukasz Szastak, Kacper Wicherek
 • w dziedzinie matematyczno-informatyczno-przyrodniczej: uczeń Tomasz Mrowiec z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
 • w dziedzinie przedmioty zawodowe: tytuł Talent Powiatu 2018 przypadł drużynie PCK z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skawinie w składzie: Artur Gros, Weronika Sajduk, Monika Słonina, Agnieszka Lis, Hubert Sasor
 • w dziedzinie sportowej: tytuł Talent Powiatu 2018 otrzymał uczeń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, Bartłomiej Grabka
 • w kategorii artystycznej: Adrianna Gierula, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
 • w dziedzinie społecznej: Dawid Wróbel uczeń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach.

Wyróżnienie otrzymali:

 • w dziedzinie humanistycznej: Alicja Mirek z LO w Krzeszowicach oraz zespół ”Gwieździsta Eskadra” z ZSTE w Skawinie w składzie: Piotr Porębski, Jakub Żak, Hubert Sławiński
 • w dziedzinie matematyczno-informatyczno-przyrodniczej: Oliwia Frankowska z LO w Skawinie
 • w dziedzinie przedmioty zawodowe: Kamila Morawska i Patrycja Piwowar z ZSRCKU w Czernichowie
 • w dziedzinie sportowej: Oskar Barczyk z ZSiPO w Skale oraz Mateusz Bucki z LO Skawinie
 • w dziedzinie artystycznej: Julia Pałka z ZSP w Krzeszowicach oraz uczennica ZSP w Giebułtowie Mariia Maslovska
 • w dziedzinie społecznej: Olga Mikuła z ZSRCKU w Czernichowie oraz zespół „Krwiodawstwo” z ZSRCKU w Czernichowie w składzie Karolina Orawiec i Kamil Przeniosło

Galę uświetniły występy zdolnych, młodych artystów, którzy przygotowali atrakcyjny program, owacyjnie przyjęty przez obecnych. Z rąk radnych powiatu krakowskiego otrzymali upominki i gratulacje.

Podsumowania dokonał wicestarosta Tadeusz Nabagło odpowiedzialny za edukację w Powiecie Krakowskim, gratulując wszystkim tak wysokich osiągnięć jednocześnie życząc im by w dalszym ciągu rozwijali  swoje pasje a dotychczasowe osiągnięcia były ich dumą i wyzwaniem do sięgania po więcej i inspirowały innych do działania.

Pan wicestarosta podziękował organizatorom konkursu LO Skawina, CKS Skawina oraz koordynatorowi przedsięwzięcia Wydziałowi Edukacji Starostwa Powiatowego w  Krakowie.

 

 

 

 

Wydział Edukacji
Starostwa Powiatowego w Krakowie

Poprawiony: środa, 27 czerwca 2018 07:22
 
Spotkanie: Co to jest EVS? w ZSRCKU w Czernichowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Farat   
czwartek, 14 czerwca 2018 10:00

W środę 6 czerwca o 13.00 młodzież spotkała się z wolontariuszami EVS ze Stowarzyszenia Rozwoju i Integracji Młodzieży, którzy realizują swój wolontariat europejski w Krakowie. Martina z Chorwacji opowiedziała o swoim doświadczeniu pracy przy organizacji różnych wydarzeń, a Jade pochodząca z Francji opowiadała o swojej pracy wspierając hipoterapię dzieci w Domu Harcerza. Oprócz pracy wolontariackiej dziewczyny opowiedziały również o tym jak wygląda życie wolontariusza oraz ich życie w naszym kraju z perspektywy obcokrajowca.

Marco z Włoch przybliżył nam czym takim jest Wolontariat Europejski (EVS) oraz inne możliwości dla młodzieży wynikające z programu Erasmus+

Serdecznie dziękujemy naszym gościom i liczymy na ponowną wizytę w przyszłym roku szkolnym :)

Galeria zdjęć jest dostępna na stronie internetowej szkoły: http://czernichow.edu.pl/Galeria_2017-2018/Spotkanie_na_temat_wolontariatu_europejskiego/album/

opracowała Agnieszka Gargas

psycholog szkolny

 

Poprawiony: czwartek, 14 czerwca 2018 10:01
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 137
 © Starostwo Powiatowe w Krakowie - Wydział Edukacji